Rynek dokumentów kolekcjonerskich w tym roku jest niesamowicie aktywny. Nie ma się co zdumiewać - to fascynujące i wyjątkowe gadżety, które potrafią zachwycić precyzją wykonania i podobieństwem do oryginałów. Warto jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie firmy na rynku dostarczają produkty wysokiej jakości. Jak zatem rozpoznać naprawdę najwyższej jakości dokument kolekcjonerski?
Poliwęglan to szczególny wytrzymały plastik, który jest niesamowicie trwały. Poliwęglan generuje charakterystyczny, metalowy dźwięk, którego nie usłyszymy w przypadku kiepskich dokumentów wyprodukowanych z PCV. Dobry dokument kolekcjonerski musi posiadać: produkcję z poliwęglanu (a nie z taniego PCV).
Ta metoda powoduje, że dane są składnikiem struktury dokumentu, a nie tylko wydrukiem na jego powierzchni. Produkty zrobione z PCV są mniej kosztowne, ale ich poziom jest znacznie gorsza.
Jak przesuniecie palcem po powierzchni dokumentu - jak czujecie drobniutkie nierówności w miejscach gdzie są dane, to zapewne mamy do czynienia z grawerowaniem laserowym. Dane na dokumencie nie są nadrukowane jakąś drukarką na górze, tylko wygrawerowane "w wnętrzu" materiału. Dobrej jakości dokumenty kolekcjonerskie też mają tę cechę. Najlepszej jakości dokumenty kolekcjonerskie mają nadruk UV zrobiony z dbałością o szczegóły, z zachowaniem właściwych kolorów i wzorów zgodnych z oryginałem.
kolekcjonerskie prawo jazdy
Kolejną ważną cechą dokumentów topowych są elementy wypukłe, które możecie poczuć dotykiem. Dobry dowód kolekcjonerski powinien mieć: Elementy tłoczone (np. tłoczenie na miniaturze zdjęcia). Zawodowe dokumenty kolekcjonerskie zawierają elementy, które zmieniają swój obraz w funkcji od kąta patrzenia. Te zaawansowane zabezpieczenia są właściwością charakterystyczną najlepszych dokumentów kolekcjonerskich i trudno je podrobić przy wykorzystaniu słabych metod wykonania. Barwy i jakość druku to elementy, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Jak zauważono w recenzji firm oferujących dokumenty kolekcjonerskie, pewne produkty jawią się na "wypłowiałe" - to znak niepokojący mówiący na niską jakość produkcji.
Szczególny element w polskim prawie jazdy (kolekcjonerskim także!), jaki daje efekt trójwymiarowości. Super interesująca rzecz i ciężka do podrobienia! Bogactwo ofert powoduje, że wybór właściwego produktu potrafi być nie lada wyzwaniem. Skieruj koncentrację, czy różnorodne elementy dokumentu są ze sobą zharmonizowane, czy też pewne wydają się włączone "na siłę" lub różnić się poziomem od pozostałych. Ten element jest specjalnie istotny w przypadku paszportów kolekcjonerskich, które muszą posiadać odpowiednią gramaturę papieru i twardość oprawy.
Końcową, ale nie gorzej istotną cechą dobrej jakości dokumentów kolekcjonerskich, jest opcja ich sprawdzenia przed zakupem. Jak zauważamy w tekście porównawczym: "Dodatkowym plusem jest szansa otrzymania zdjęć zrobionego dokumentu przed przesyłką." Nabywaj TYLKO od sprzedawców, którzy proponują ci szansę sprawdzenia dokumentu przed dostawą! Lepiej nabyć jeden, ale solidny dokument, niż parę słabej kategorii.